Adresy do zasobów w projekcie

6 lipca 2019

W zasadzie każdy projekt, to zbiór zasobów, z których korzystamy, aby zrealizować jakieś zadanie. Bardzo często zdarza się, że jedne z nich korzystają z innych. Należy je importować, podając ścieżkę do plików, w których się znajdują. Umiejętność poprawnego definiowania adresu do zasobu, jest uniwersalna. Możesz ją zastosować w praktycznie każdym języku oraz podczas pracy z konsolą.

Wyróżniamy parę typów ścieżek (adresów) do zasobów: absolutna, względne i bezwzględne.

UWAGA! Poniżej używam stwierdzenia “znajdujemy się”, które w tym kontekście oznacza np. miejsce (katalog) w którym aktualnie jesteśmy w konsoli lub miejsce (katalog), w którym znajduje się plik, w którym używamy danej ścieżki.

Adres absolutny

W projektach internetowych oznaczać będzie dokładny adres do pliku na serwerze. Przykładem może być adres do logo Google.
https://www.google.pl/images/branding/googlelogo/1x/googlelogo_color_272x92dp.png

Z powyższego adresu możemy uzyskać informacje, że plik PNG znajduje się w katalogu /images/branding/googlelogo/1x w katalogu domeny google.pl. W katalogu domeny? Tak, ale dla uproszczenia możemy nazwać to katalogiem naszego projektu. O katalogach domenowych porozmawiamy sobie w innym wpisie.

Na potrzeby poniższych przykładów ustalmy, że nasz projekt ma następującą strukturę plików

Adres względny

Względna ścieżka dostępu podaje lokalizację pliku lub folderu względem folderu bieżącego (tego, w którym się znajdujemy). Aby z folderu bieżącego przejść niżej w strukturze drzewa, nie trzeba podawać pełnej ścieżki dostępu. Wystarczy wpisać ścieżkę, rozpoczynając od nazwy następnego folderu. Jeśli ścieżka dostępu nie rozpoczyna się ukośnikiem, jest ścieżką względną. Na przykład, jeżeli bieżącym folderem jest /assets , a użytkownik zamierza przejść do folderu /assets/media/images, wystarczy wprowadzić względną ścieżkę dostępu:

media/images (bez slasha na początku)

Adres bezwzględny

Oznacza, że musimy podać pełną ścieżkę dotarcia do zasobu, poczynając od katalogu głównego (naszego katalogu z projektem). W naszym przypadku, aby podać adres bezwzględny do logo, musielibyśmy wpisać:

/assets/media/images/logo.png

Nawigacja

Czasem bywa tak, że musimy wyjść katalog wyżej, a czasami chcemy mieć pewność, że zaczniemy od obecnego katalogu, w którym się znajdujemy. Oto jak możemy tym sterować.

../ – oznacza, że wychodzimy katalog wyżej

./ – oznacza, że zaczynamy podawać adres od bieżącego katalog

/../ – oznacza, że wychodzimy katalog wyżej od katalogu głównego

Jak wszystko, również i to wymaga od nas przećwiczenia. Na początku bywa to zawiłe i pewnie popełnisz błąd nieraz, ale nie przejmuj się, po prostu ćwicz. Daj też znać w komentarzu czy ten wpis był dla Ciebie pomocny.

Na koniec skrzynia skarbów – newsletter. Znajdziesz w nim link do zapisu na darmowe 45-minutowe konsultacje online. Nie ma go w innym miejscu, tylko w wiadomościach ode mnie. A razem z nim dostaniesz w mailach czyste złoto, czyli wiedzę. Zero spamu.

Zapisz się na newsletter

.

Tu też znajdziesz wiedzę za darmo

Po rozwiązania zajrzyj również na octocode’owy kanał na YouTube’ie. Będzie Twoją latarnią morską w programowaniu.

Lubisz słuchać rozmów z ciekawymi ludźmi z branży? Zapraszam na Prograduchy – podcast na luzie, a jednocześnie merytoryczny. Nie odpłyniesz.

X