Szukaj

Code Kata i inne sposoby na zwiększanie efektywności

Code Kata i inne sposoby na zwiększanie efektywności

Nie jest odkryciem, że efektywność naszej pracy przekłada się bezpośrednio na nasze zarobki. Im więcej zrobisz, tym więcej zarobisz. Nieważne, jakiej dziedziny nie dotkniesz wzorzec się powtarza.

Jako programiści dość często stykamy się z problemem efektywności, lecz pod inną nazwą “deadline”. Zdarzyło Ci się przekroczyć deadline? Każdemu się zdarzyło. Wszystko przez zróżnicowaną efektywność. Jedne zadania robisz szybciej, drugie wolniej. Do tego dochodzą zmienne w postaci niedoprecyzowanych wymagań itp.

Zastanawiałeś/aś się, co by stało się z Twoim projektem, gdybyś programował/a 15% szybciej. To da się wykonać. Oczywiście każdy ma jakieś ograniczenia, ale regularne ćwiczenia pomogą Ci być bardziej efektywnym. Dziś chciałbym przedstawić Ci sprawdzone techniki, które pomogą Ci to osiągnąć.

Kata

Słowo kata wywodzi się z języka japońskiego i jest bezpośrednio związane ze sztukami walk. Są to określone sekwencje ruchów, które powtarzane dostatecznie długo powodują, że walczysz lepiej. Tylko nie wychodź teraz na ulicę zaczepiając przypadkowe osoby. W naszym fachu mamy inne kata.

Code kata. Są to zadania programistyczne, które zajmują z reguły 30-60 min. Pozwalają Ci na ćwiczenie swojego umysłu, zdolności do rozwiązywania problemów. Im więcej ćwiczysz tym większą wprawę nabierasz. Umysł regularnie ćwiczony potrafi zaskakiwać. Jeśli o to nie dbasz, to bardzo szybko zardzewiejesz.

Pisanie kodu, który wytwarzasz w pracy jest bardzo często mało kreatywne. Poruszasz się z reguły po znanym Ci ekosystemie, wiesz jakie rozwiązania są oczekiwane i jedyne co robisz to piszesz kod. Kata wyróżnia to, że stawiasz się w warunkach, które nie są Ci tak dobrze znane. Robisz zadania, które nie mają bezpośredniego związku z Twoją pracą. Ćwiczysz dzięki temu kreatywność i poszerzasz swoją zdolność rozwiązywania problemów.

Znajdź więc czas na codzienne ćwiczenia. Może wydaje Ci się, że to marnowanie czasu, ale jeśli chcesz być profesjonalistą, to musisz dbać o swój warsztat.

Mistrz klawiatury

Gdy chodziłem do podstawówki, na zajęciach z informatyki używaliśmy ciekawy program “Mistrz klawiatury”. Dziś znajdziesz takie rozwiązania w formie aplikacji internetowych. Wszystko polega na tym, żeby pisać tekst na czas, starając się popełniać jak najmniejszą ilość błędów.

Robiąc to regularnie zobaczysz, że będziesz pisać kod zdecydowanie szybciej i bez literówek. Jeśli blogujesz, to poziom frustracji podczas pisania tekstów będzie o wiele niższy niż dotychczas :) Wiem co mówię. Pisząc ten tekst sam łapię się na wielu literówkach. Jednak praktyka czyni mistrza.

Ze swojej strony polecam moją ulubioną stronę, na której możesz dosłownie ścigać się z innymi pisząc tekst.

https://play.typeracer.com/

Wchodź w nowe projekty

Jeśli pracujesz tylko nad jednym projektem przez 2-3 lata, to zapewne znasz go od podszewki. Architektura jest dla Ciebie zrozumiała. Wiesz, z jakich wbudowanych funkcji ekosystemu możesz korzystać.

Co gdybyś miał/a wejść teraz w zupełnie inny projekt? Czy odnajdziesz się w nim dostatecznie szybko? Raz na jakiś czas zdarza mi się przejrzeć repozytorium projektów typu open source. Jedyny cel, jaki w tym mam, to poznanie innych technik, jakie stosują programiści. Często można natrafić na rozwiązania, które powodują chwilowe zawieszenie naszego umysłu. Jednak analiza cudzego kodu, to jeden z lepszych sposobów na naukę. O ile oczywiście kod jest prawidłowy :)

Poza rozwiązaniami open source możesz również pracować jako freelancer. Tworzenie projektu od zera pozwala sprawdzić się w wielu aspektach jak np. implementacja odpowiedniej architektury. Jest to też świetny sposób na dodatkowy przychód co wzmaga chęci do pracy.

Kolejnym sposobem na zdobywanie nowych doświadczeń jest tworzenie własnych projektów. Jeśli zdobywasz wiedzę teoretyczną, której nie używasz w praktyce to bardzo szybko zapomnisz czego się nauczyłeś/aś. Praktyka jest jedynym sposobem na poprawę naszych umiejętności. Można czytać mądre książki, ale tylko ćwiczenia pozwalają nam utrwalić wiedzę.

Co jeszcze?

Daj znać w komentarzu czy stosujesz którąś z wymienionych przeze mnie rzeczy. Może masz swoje przemyślenia w temacie efektywności? Czekam na Twoją opinię :)

Wojtek Dasiukiewicz

Cześć, nazywam się Wojtek Dasiukiewicz i od dekady tworzę oraz konsultuję rozwiązania programistyczne.
Social Media

Komentarze

send Zapisz się

do Newslettera

sketch
.