fbpx

Freelancer – jak nie dać się zjeść part. 1

10 maja 2020

Na instagramie w ramach challengu #30DevStories dzieliłem się ostatnio poradami dla osób, które chcą zostać freelancerem. Pomyślałem, że jest to też dobra okazja na zapisanie tego trwale na moim blogu. Tak więc, jeśli chcesz pracować jako freelancer, to posłuchaj, na co zwrócić szczególną uwagę.

1. Zadbaj o swój rozwój

Temat rozwoju jest poruszany chyba na każdym blogu IT jaki czytałem. Sam kiedyś o tym pisałem, ale trzeba o tym mówić! Szczególnie gdy postanawiasz pracować na własny rachunek. Sprawa rozwoju dla pracownika etatowego jest mniej skomplikowana. Projekt, nad którym pracujemy jest nam narzucony, technologie często są wybierane przez CTO. Jest to komfortowa sytuacja, ponieważ ktoś mówi Ci czego masz się nauczyć.

Dodatkowo komfort wzmacnia fakt, że w pracując w zespole możesz uczyć się od kolegów z zespołu. Pracując na freelance jesteś często sam na sam z projektem. Zastanów się, czy masz dostatecznie dużo doświadczenia, żeby realizować projekt solo.

Po drugie wybierz specjalizację. Język, framework, środowisko. Dzięki temu będziesz w stanie rozwijać się w określonym zakresie. Najgorsze co możesz zrobić, to brać zlecenia z technologii, których nazwy słyszałeś/aś gdzieś pokątnie na konferencjach. Rób to, na czym się znasz. Jeśli się nie znasz, to się poznaj 🙂 Pozostanie w danym zakresie specjalizacji ma kolejny plus. Z projektu na projekt praca idzie ci sprawniej. Dzięki temu robisz więcej i szybciej. Tylko nie zapominaj, że podstawą jest to, aby robić dobrze.

2. Naucz się zarządzać

Ten podpunkt chciałbym zacząc od cytatu:

Kurcze … uwielbiam programowanie. Tylko te projekty jakieś nudne, etat chyba nie jest dla mnie. Zostanę freelancerem i będę programował/a ciekawe projekty dla moich klientów

Upadły programista

Pół żartem pół serio. Jednak wielu programistów, którzy “idą na swoje” zapomina o jednym fakcie. Freelancer musi zadbać o zarządzanie projektem. Programowanie to jeden z etapów pracy freelancera. Jednak nie jest jedynym. Oto lista paru rzeczy, które musisz zorganizować samodzielnie:

  • Poszukiwania klienta
  • Marketing
  • Umowa, załącznik z opisem projektu
  • Wyznaczenie zadań
  • Komunikacja z klientem
  • Opłacenie podatków, ZUS’u etc.

Brzmi fajnie? A do programowania jeszcze daleko 🙂

3. Przygotuj środowisko

Zapytasz jakie środowisko. Developerskie? O nie nie 🙂 To tylko jedna z wielu rzeczy do przygotowania. Jako freelancer musisz mieć dobrze zorganizowane dokumenty, narzędzie do wystawiania faktur etc.

Oto lista paru podstawowych rzeczy, o które rekomendowałbym zadbać jak najszybciej:

  • Narzędzie do zarządzania dokumentami (np. Google Drive)
  • Program do fakturowania (np. ifirma.pl)
  • Jeden e-mail do komunikacji z klientami
  • Aplikację do zarządzania zadaniami (np. trello)

Poza powyższą listą przygotuj również środowisko developerskie. Po pierwsze sprzęt, który będzie pomagał Ci dbać o efektywność Twojej pracy. Po drugie miejsce, w którym możesz przetrzymać kod projektu. Oczywiście standardowo rekomenduję GIT + github.com

4. Buduj poduszkę finansową

Zanim pomyślisz o pracy jako freelancer przygotuj poduszkę finansową. Środki, które pozwolą ci przeżyć przynajmniej 6-12 msc. Wpłać je na konto oszczędnościowe. Staraj się nie korzystać z tych pieniędzy, to twoje zabezpieczenie na trudne czasy, które wcześniej czy później nastaną.

Nie mówię tutaj o sytuacji epidemiologicznej, która w dniu pisania tego artykułu jest największym problemem wielu branż. Mówię tu o okresie wakacyjnym, gdy twoi klienci są na urlopach. Wówczas na podpisanie umowy, zaliczkę możesz czekać 2-3 tygodnie.

Bez odpowiedniego zapasu gotówki nie będziesz też dostatecznie dobrze negocjował/a warunków umowy. To jest kluczowe, żeby nie zgadzać się na wszystkie warunki w ciemno. Poradź się prawnika i naucz się mówić “nie”. Pamiętaj tylko, że łatwiej mówi się “nie”, gdy nie musisz “na szybko” gonić za zaliczką, żeby opłacić koszty życia/działalności.

5. Zadbaj o dokumentacje

Trudne momenty w projekcie mogą się zdarzyć. To fakt. Nie próbuj oszukiwać się, że zawsze będzie kolorowo. Brak jasnych ustaleń z klientem mogą prowadzić do nieporozumień, a w efekcie do konfliktów. Dlatego tak ważny jest etap tworzenia dokumentacji. Dokumentacji, która powinna być załącznikiem do umowy z klientem.

Zadbaj, aby twój klient zrozumiał w 100% jak będzie działał jego projekt. Unikniesz rozczarowań, a w efekcie końcowym sporu, czy należy wprowadzić zmiany. Jasne jest też, że nie wszystko da się ustalić na samym początku. Czasem zdarzy się, że oczymś nie pomyślisz lub najzwyczajniej w świecie zapomnisz. Bądź gotowy/a na kompromisy i zmiany, które mogą wykroczyć poza ramy projektu.

Ważne jest to, żebyś zgadzał/a się na zmiany, tylko jeśli wynikają one z twojej winy. Jeśli klient pod koniec projektu próbuje wprowadzać modyfikacje w funkcjonalności, która była w dokumentacji – naucz się mówić “nie”. Idealnie sprawdza się w takiej sytuacji argument w postaci cytatu, który opisuje element sporu.

To nie wszystko

Ten artykuł jest pierwszym z tej serii. Niebawem opiszę kolejne porady, którymi mogę się podzielić na bazie swoich doświadczeń. Daj znać w komentarzu, czy te porady dały Ci jakąś wartość.

Możesz też podzielić się tym artykułem ze znajomymi, aby mógł blog docierał do nowych osób, którym mogę pomóc.

Na koniec skrzynia skarbów – newsletter. Znajdziesz w nim link do zapisu na darmowe 45-minutowe konsultacje online. Nie ma go w innym miejscu, tylko w wiadomościach ode mnie. A razem z nim dostaniesz w mailach czyste złoto, czyli wiedzę. Zero spamu.

Zapisz się na newsletter

.

Tu też znajdziesz wiedzę za darmo

Po rozwiązania zajrzyj również na octocode’owy kanał na YouTube’ie. Będzie Twoją latarnią morską w programowaniu.

Lubisz słuchać rozmów z ciekawymi ludźmi z branży? Zapraszam na Prograduchy – podcast na luzie, a jednocześnie merytoryczny. Nie odpłyniesz.

X