Jak zdobyć pracę w IT?

3 maja 2019

Ten artykuł kieruję raczej do początkujących programistów, którzy pierwszą pracę w zawodzie mają jeszcze przed sobą. Wynika to z faktu, że w dzisiejszych czasach programista z paroletnim doświadczeniem raczej nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Oczywiście przy zachowaniu warunku, że ciągle się rozwija. Pamiętaj, że staż w tym zawodzie nie jest tożsamy z doświadczeniem. Jeśli pracujesz 4 lata jako programista przy projekcie, w którym edytujesz tylko CSS to nie masz 4 lat doświadczenia, a 4 lata stażu jako programista. Niniejszy artykuł spisuję na bazie własnych doświadczeń 🙂 Nie traktuj go jako jedynego źródła prawdy.

Jaką drogą podążać?

Musisz mieć świadomość, że zły wybór pracodawcy, z którym będziesz współpracował może odbić się na twojej dalszej karierze. Polecam zapoznać się z działalnością firmy oraz dobrze wypytać jakie obowiązki na Ciebie czekają. Zazwyczaj stoją przed Tobą dwie drogi: startup oraz korporacja.

Obie mają swoje blaski i cienie. Głównie chodzi tutaj o zakres obowiązków i pensję (oczywiście bo jakby o tym nie wspomnieć :)).

W startupie trafisz (zazwyczaj) na mały zespół, gdzie będziesz od razu rzucony na głęboką wodę. Mnogość obowiązków pozwoli Ci dotknąć wielu tematów związanych niekoniecznie stricte z programowaniem. Czasami trzeba będzie skonfigurować środowisko developerskie albo przygotować serwer do uruchomienia aplikacji. Możesz się wiele nauczyć w bardzo krótkim czasie. Natomiast nie licz na wysoką pensję.

Z drugiej strony mamy korporacje, gdzie wszystko ma swoje miejsce. Zazwyczaj na wszystko są procedury i wcześniej ustalone schematy działania. Jako junior otrzymasz listę zadań do wykonania, zazwyczaj tylko z zakresu twojej specjalizacji. Także nie liczyłbym, że jako junior frontend developer będziesz miał okazję popracować nad czymś innym niż frontend. Rekompensatą może być pensja, wyższa niż ta w startupie.

Od razu sprostuję temat wynagrodzenia – wszystko zależy od firmy oraz od Ciebie. To, że w korporacji możesz liczyć na wyższe zarobki nie dotyczy wszystkich. Tak samo jak różnorodność obowiązków nie dotyczy wszystkich startupów.

Polecane serwisy

Gdzie warto szukać ofert pracy? Dziś najbardziej popularne są poniższe serwisy:

CV

W temacie CV można poruszyć wiele wątków. Nie jestem w tym zakresie żadnym autorytetem, ponieważ moje CV zawsze było dalekie od ideału. Mam jednak swoją teorię na temat tego, co jest najważniejsze dla osoby, która prowadzi rekrutacje. Jest ona wynikiem tego, że sam kiedyś miałem okazję rekrutować programistów do swojego zespołu. Tak więc, co się liczy według mnie:

 1. Twoje doświadczenie zawodowe – wpisz tylko te firmy, które mają jakikolwiek związek z branżą IT. Wpisywanie w doświadczeniu np. pracy dorywczej/sezonowej nie ma najmniejszego sensu. Zazwyczaj rekrutera obchodzi głównie Twoje doświadczenie jako programisty. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji pracować w tej branży, to zastąp tę sekcję informacjami o przebytych kursach.
 2. Podsumowanie – warto napisać parę zdań o sobie, jakie są Twoje cele. Co Cię motywuje do pracy oraz co chciałbyś osiągnąć w najbliższej przyszłości. Jeśli nie masz doświadczenia, to tym bardziej musisz pokazać, że żyjesz programowaniem.
 3. Informacje o technologiach – bezwarunkowe must be w każdym CV programisty. Wymień w czym pracowałeś oraz czego się uczyłeś. Nie określaj jednak poziomu zaawansowania w danej technologii. Po pierwsze nie wiesz czy nie pomylisz się na swoją niekorzyść, a po drugie na jakiej podstawie to określasz? Wygląda to całkiem ładnie, jednak jest kompletnie niemiarodajne i może być potraktowane jako niepoważne. Jak inaczej pomyślałbyś o programiście, który w CV wpisuje znajomość HTML na 5/5, a na rozmowie rekrutacyjnej nie potrafi odróżnić pseudoelementu od pseudoklasy 🙂
 4. Linki do Twoich projektów – jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego, to nie znajdziesz pracy jeśli nie masz kodu, którym możesz się “pochwalić”. Ująłem to w cudzysłowie, ponieważ chodzi o dosłowne pokazanie kodu, czegoś co stworzyłeś od A-Z i w dodatku to działa. Pamiętaj, że doświadczenie możesz zdobywać niekoniecznie tylko w pracy etatowej. Może masz pomysł na jakąś aplikacje? Sky is the limit!

Agencje

Dobrym pomysłem może być wysłanie swojego CV do agencji rekrutacyjnych. Tego typu firmy żyją z tego, że znajdą dla Ciebie pracę. Oczywiście należy też uważnie czytać podesłane przez agencje oferty pracy. Niestety w Polsce nadal pośród osób które pracują w rekrutacji IT, mocne 90% to osoby, które nie wiedzą, że Java to nie to samo co JavaScript. Jest to jednak bardzo dobre narzędzie do szukania pracy, ponieważ wszyscy na tym korzystają i każdemu zależy równie mocno na osiągnięciu wspólnego celu – Twojego zatrudnienia.

Przygotuj się na poniższe pytania, ponieważ to standard w rozmowie z rekruterem:

 • W jakich technologiach pracujesz?
 • Jaka jest Twoja dostępność?
 • Jakie są Twoje oczekiwania w zakresie wynagrodzenia?
 • Czy dopuszczasz możliwość relokacji?
 • Jaka forma współpracy jest dla Ciebie bardziej odpowiednia? B2B czy UoP (Umowa o Pracę)

Dobrze jest przygotować sobie odpowiedzi, w szczególności jeśli chodzi o formę współpracy. Ten temat poruszę w kolejnym wpisie.

Jak wygląda rozmowa

Gdy już uda Ci się dotrzeć do etapu rozmowy kwalifikacyjnej możesz się natknąć na parę form weryfikacji Twoich umiejętności. Proces jednak przebiega zazwyczaj w podobny sposób:

 1. Przykładowe zadanie – na samym wstępie otrzymasz zadanie do wykonania. Może to być zarówno:
  • stworzenie jakiegoś kodu w istniejącej aplikacji lub stworzenie microaplikacji;
  • test z pytaniami zamkniętymi;
  • odesłanie do testu na portalu rekrutacyjnym np. https://www.codility.com/ – warto poćwiczyć 🙂
 2. Rozmowa IT – na tej rozmowie zadawane są zazwyczaj stricte pytania techniczne. Możesz spotkać się z pytaniami zarówno o obiektowość, jak i o tematykę algorytmów, czy nawet architekturę. Wszystko zależy od poziomu na jakim się znajdujesz.
 3. Rozmowa HR – na tym etapie omawiasz z reguły sposób współpracy z przyszłym pracodawcą, formę umowy czy wynagrodzenie. Czasami zdarzają się tutaj dziwne pytania, których jestem psychofanem (nie, no żartuję) np. “gdzie Pan widzi siebie za 5 lat” chociaż najdziwniejsze z jakim do tej pory się spotkałem to: “Gdyby był tu z nami Pana kolega z poprzedniej pracy, to co on by on Panu powiedział?”

W dalszym ciągu otrzymujesz feedback i to w zasadzie tyle. Jeśli nie udaje Ci się przejść rekrutacji, zapytaj o powód. Dzięki temu będziesz w stanie popracować nad swoimi słabszymi stronami.

Jak ćwiczyć?

W 99% dla firmy liczą się twoje umiejętności. Jeśli nie masz hobby, bo jesteś nerdem, który ciągle tylko koduje i koduje to chyba nawet lepiej. Dlatego po prostu najlepiej być sobą i niczego nie udawać. Nie próbuj też udawać, że wiesz jeśli nie wiesz 🙂 Czasem lepszą odpowiedzią jest “nie wiem” niż próba zatajenia swojej niewiedzy. Tutaj wszystko jest zero-jedynkowe i luźna interpretacja może sprawdzała się na lekcjach polskiego, ale na pewno nie sprawdzi się na rozmowie rekrutacyjnej.

Dziękuję jak zawsze za to, że dotrwałeś do końca tego artykułu. Mam nadzieję, że dał Ci wartość. Pamiętaj, że wszystko o czym piszę nie jest poparte badaniami, ani statystykami. Jest to jedynie wynik moich osobistych doświadczeń. Jeśli masz inne, ciekawe spostrzeżenia na ten temat daj znać w komentarzu.

Na koniec skrzynia skarbów – newsletter. Znajdziesz w nim link do zapisu na darmowe 45-minutowe konsultacje online. Nie ma go w innym miejscu, tylko w wiadomościach ode mnie. A razem z nim dostaniesz w mailach czyste złoto, czyli wiedzę. Zero spamu.

Zapisz się na newsletter

.

Tu też znajdziesz wiedzę za darmo

Po rozwiązania zajrzyj również na octocode’owy kanał na YouTube’ie. Będzie Twoją latarnią morską w programowaniu.

Lubisz słuchać rozmów z ciekawymi ludźmi z branży? Zapraszam na Prograduchy – podcast na luzie, a jednocześnie merytoryczny. Nie odpłyniesz.

X