Pokora w życiu programisty

19 lipca 2019

Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie Adam – Senior Frontend Developer. Ma on 8 lat doświadczenia. Pracuje z jednej z warszawskich korporacji i należy do klubu #programista15k. Pewnego dnia do jego zespołu przychodzi totalny świeżak, Junior Frontend Developer – Janusz. Pech chciał, że ci dwaj panowie zostają do siebie przypisani. Zadaniem Adama jest mentorować Janusza w jego drodze rozwoju jako programista.

Pierwszego dnia Janusz przychodzi punktualnie na 07:00, loguje się do systemu, aby sprawdzić zadania na dziś. Podejmuje pierwsze z nich, wykonuje, testuje i zamyka. Do godziny 09:00 udaje mu się wykonać dwa zadania. Euforia rośnie w nim niczym grzyby po deszczu. Aż tu nagle wpada Adam, cały na biało. Robi review i komentuje mniej więcej tak:

  • “To można zapisać inaczej. Popraw”
  • “Przecież to nie zadziała”
  • “To rozwiązanie się nie nadaje, do poprawy”

Pomijając fakt, że takie review jest niekompletne (o dobrym review porozmawiamy następnym razem), zwróć uwagę na ton wypowiedzi. Adam totalnie zbombardował kod Janusza, gasząc jego zapał. Osoba, która jest dopiero na początku swojej drogi, może się załamać, że nic nie umie. Mogą pojawić się w niej wątpliwości pod tytułem “czy ja się do tego nadaje?”. To właśnie brak pokory powoduje, że niektórzy młodzi programiści boją się pytać publicznie, żeby nie zostać wyśmianym przez starych wyjadaczy. Jednak czy Ci starzy, którzy postępują w ten sposób, są warci uwagi? 

Zapomniał wół senior, jak cielęciem juniorem był

Dziś programista musi rozwijać się cały czas. Technologia goni nas niemiłosiernie. Mnogość nowych frameworków (szczególnie frontendowych), a także narzędzi, jakie powstają, nie ułatwia sytuacji. Oczywiście nie można się dać zwariować. Nie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego. Osobiście jestem zwolennikiem podejścia, że lepiej mieć ogólne pojęcie o wielu rzeczach, a specjalistyczne jedynie w nielicznych. Dobry specjalista nigdy nie będzie od wszystkiego. 

Dlaczego o tym wspominam? Stawiając Adama (frontendowca) obok Michała (senior php dev) będzie on takim samym świeżakiem jak Janusz. Programista powinien być pewny siebie i swoich rozwiązań. Jednocześnie powinien słuchać innych i pamiętać, że zawsze znajdzie się ktoś lepszy. W przyrodzie obowiązuje coś takiego jak łańcuch pokarmowy. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy i gorszy od Ciebie. Moim zdaniem należy szanować zarówno tych pierwszych jak, i drugich. Nigdy nie wiesz, czy Janusz nie przeskoczy Adama.

Ciężka praca wygrywa z talentem, gdy talent nie pracuje dostatecznie ciężko

Ostatnio to mój ulubiony cytat. Nie pamiętam, kto to powiedział. Jeśli ty wiesz, zostaw odpowiedź w komentarzu. Uwielbiam go, ponieważ jest prawdziwy. Ucz się, dziel się wiedzą, słuchaj innych, szanuj innych.  Skoro dotarłeś do tego miejsca w artykule, to oznacza, że temat na jakiś sposób Cię zainteresował. Mam więc do Ciebie trzy prośby.

Jeśli jesteś doświadczonym programistą:

  • wykaż się empatią w stosunku do juniorów
  • przypomnij sobie jak wyglądał pierwszy rok Twojej pracy jako programista
  • napisz maila do osoby, która wspierała cię w stawianiu pierwszych kroków i podziękuj mu za wysiłek i cierpliwość

Jeśli jesteś początkującym programistą:

  • nie bój się pytać
  • nie bój się popełniać błędów
  • znajdź mentora, który będzie Cię wspierał

Moja definicja mentora

Moim zdaniem dobry mentor, to osoba, która angażuje się w rozwój swojego ucznia. Nie traktuje go jak dziecko, ale służy dobrą radą i odpowiada na jego pytania. Nie pokazuje mu konkretnego rozwiązania, wskazuje mu jedynie drogę do jego opracowania. Pamiętaj, że jeśli ktoś rozwiąże Twój problem, to ty nadal nie umiesz go rozwiązać samodzielnie. Musisz wziąć swoje sprawy we własne ręce. Zadawaj pytania, nie proś o gotowe rozwiązanie. 

Dobra współpraca ucznia i mentora wymaga zrozumienia z obu stron. Uważam jednak, że posiadanie takiej osoby jest niezastąpione. Szczególnie na początku drogi, gdy często się gubimy i nie wiemy co zrobić dalej. Czasem rozmowa z drugą osobą potrafi nakierować Cię na rozwiązanie problemu. Dowodem na to jest działająca metoda gumowej kaczuszki. 

Daj znać w komentarzu, czy masz swojego mentora 🙂 Dziękuję Ci za poświęcony czas i do usłyszenia za tydzień – cześć!

Na koniec skrzynia skarbów – newsletter. Znajdziesz w nim link do zapisu na darmowe 45-minutowe konsultacje online. Nie ma go w innym miejscu, tylko w wiadomościach ode mnie. A razem z nim dostaniesz w mailach czyste złoto, czyli wiedzę. Zero spamu.

Zapisz się na newsletter

.

Tu też znajdziesz wiedzę za darmo

Po rozwiązania zajrzyj również na octocode’owy kanał na YouTube’ie. Będzie Twoją latarnią morską w programowaniu.

Lubisz słuchać rozmów z ciekawymi ludźmi z branży? Zapraszam na Prograduchy – podcast na luzie, a jednocześnie merytoryczny. Nie odpłyniesz.

X