Strona internetowa niczym kartki papieru

5 lipca 2019

Elementy na stronie internetowej mogą wyświetlać się w różny sposób. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz umiejętności CSS jakie posiadamy. Dzisiaj chciałbym wytłumaczyć Ci jak szybko zrozumieć czym jest z-index.

Mówiąc w sposób profesjonalny, z-index to jedna z właściwości CSS, która pozwala nam sterować kolejnością wyświetlania elementów względem osi Z. Tak, tak, osi Z.

Mówiąc w prostych słowach możemy określić który element przykrywa inne elementy.

Bardzo ważne jest, żebyś zapamiętał jedną zasadę. Każdy element HTML na stronie ma ustawioną właściwość position na wartość static. Natomiast z-index nie działa dla elementów z taką wartością. Należy ją więc zmienić np. position: relative.

Jeśli to zrobisz, masz do dyspozycji właściwość z-index, której zastosowanie możesz przetestować poniżej 🙂

Jak widzisz można to porównać do kartek papieru. Każdy element to “kartka papieru” którą możemy położyć nad lub pod inną “kartką” (elementem).

Na koniec skrzynia skarbów – newsletter. Znajdziesz w nim link do zapisu na darmowe 45-minutowe konsultacje online. Nie ma go w innym miejscu, tylko w wiadomościach ode mnie. A razem z nim dostaniesz w mailach czyste złoto, czyli wiedzę. Zero spamu.

Zapisz się na newsletter

.

Tu też znajdziesz wiedzę za darmo

Po rozwiązania zajrzyj również na octocode’owy kanał na YouTube’ie. Będzie Twoją latarnią morską w programowaniu.

Lubisz słuchać rozmów z ciekawymi ludźmi z branży? Zapraszam na Prograduchy – podcast na luzie, a jednocześnie merytoryczny. Nie odpłyniesz.

X